Vážení rodiče, zákonní zástupci,
i v tomto školním roce jsme pro žáky 8. a 9. ročníků připravili nabídku deseti povinně volitelných předmětů (anotace pod příspěvkem) s dotací 2 výukové hodiny 1x / 14 dnů. Cílem těchto předmětů je pomoci žákům při volbě jejich dalšího kariérového směřování, zjm. na střední školy a učiliště, a to praktickými zážitky a zkušenostmi.
Jak bude volba probíhat?
- V úterý 10.9. proběhne prezentace povinně volitelných předmětů pro všechny žáky 8. a 9. ročníků (7. a 8. vyučovací hodinu), kde se každý žák seznámí s tématy i vyučujícími PVP.
- Na základě této prezentace a anotací (viz níže) je nutné vyplnit formulář, který zveřejníme ve středu 11.9. (v novinkách na webových stránkách školy). Při rozřazování hraje roli také naplněnost kapacity jednotlivých seminářů a přihlédneme také k dřívějším výsledkům žáků ve výuce. Žákům, od kterých neobdržíme odpověď, bude určen předmět dle volné kapacity.
- 17.9. se z důvodu rozřazování žáků dle formuláře výuka PVP ruší.
- Žáci 9. ročníku se nemohou přihlašovat na stejný PVP, který absolvovali v minulém roce. Není tedy možné absolvovat stejný předmět dvakrát (opakoval by se shodný vzdělávací obsah jako v minulém roce). Cílem PVP je seznámit se s různými obory, což žákům napomůže při volbě budoucího zaměření a výběru střední školy.
Budou žáci opět zpracovávat závěrečné práce a prezentace na konci školního roku?
- Ano, na základě zpětné vazby od žáků a vyučujících se ukázalo, že systém z předchozích let je efektivní a pro žáky velmi užitečný. Termín pro zveřejnění pokynů k vypracování závěrečné práce stanovujeme na říjen. Díky tomu budou mít žáci dostatek času na zpracování a konzultaci závěrečné práce. Nebude chybět také nepovinný workshop (Microsoft Word a orientace v šabloně při psaní závěrečné práce), který žákům usnadní vypracování závěrečné práce.
- Zpracováním závěrečné práce a prezentace se propojí získané znalosti mezi předměty (např. INF + PVP) a zvýší se tím jejich prezentační dovednosti, které jsou na střední škole potřebné. Dále se žáci naučí pracovat na dlouhodobém úkolu v oblasti, která žáka zajímá a je mu vlastní.
Děkujeme za spolupráci.
Ing. Daniel Barták, MBA, ředitel školy
ANOTACE
Angličtina naplno (Mgr. Zuzana Beňa)
Tento předmět je zaměřen na rozvoj praktických dovedností v anglickém jazyce, se zvláštním důrazem na konverzaci. Žáci se budou zlepšovat v plynulosti, správnosti, výslovnosti a rozšiřování slovní zásoby prostřednictvím různorodých aktivit, jako jsou debaty, simulace situací z reálného života a poslech autentických materiálů. Výuka rovněž zahrnuje gramatická cvičení a nácvik písemného projevu, ale jeho hlavním cílem je posílit schopnost efektivně komunikovat v angličtině v každodenních i profesních situacích.
Robotika a programování (Ing. Daniel Barták, MBA, Michaela Smolíková)
Předmět robotika a programování rozvíjí a prohlubuje abstraktní, logické a analytické myšlení. Zaměřuje se na řešení složitějších programovacích operací, propojuje dovednosti a znalosti z informatiky a fyziky. Věnuje se složitějším programovacím jazykům a robotickým pomůckám. Věnuje se také oblasti umělé inteligence – jejím využitím i hrozbám.
Tvůrčí psaní a literatura (Mgr. Zuzana Zmrhalová, Mgr. Petr Míka)
Výuka je určena nadšeným čtenářům a možná budoucím spisovatelům. Seznamuje a prohlubuje povědomí o různých slohových útvarech, literárních žánrech se zaměřením na vlastní tvorbu. Žáci si vyzkouší vystavět napínavý příběh se zajímavým hrdinou, budou hledat paralely s již existujícími autory a díly. Bude poskytnuto mnoho zdrojů inspirace, i ve spolupráci a využitím AI. Během výuky bude nabídnuta i ochutnávka ze světa dramatu, komiksu, v neposlední řadě i neotřelé poezie. Součástí výuky bude návštěva Muzea literatury v Praze, nabízí se i úzká spolupráce s knihovnou v Mukařově a Říčanech. Čtenářská gramotnost, porozumění textu, výběr podstatné informace jsou dovednosti, které žáci využijí po celou dobu své pracovní kariéry.
Trénink komunikačních dovedností (Mgr. Zuzana Kadeřábková)
V tomto předmětu se žáci naučí formou workshopů pokročilejší komunikační techniky, dovednosti a strategie. Trénink se bude věnovat nácviku tzv. soft skills, „měkkých dovedností“, mezi které patří: komunikace a efektivní navazování kontaktů, řešení konfliktů, zásady přijímání a udělování zpětné vazby, vyjednávání, asertivita, prezentační dovednosti, tzv. time management, ale také základy psychohygieny, práce s vlastními emocemi. Tento předmět je určen pro žáky, kteří směřují na střední a později na vysoké školy. Žáky se zájmem o studia humanitních oborů jako je pedagogika, psychologie, sociální služby. Žáky, kteří by chtěli být v budoucnu například učitelé, vychovatelé, lékaři, vedoucí pracovníci, manageři.
Ateliér (Mgr. Nikola Bitalová, Michaela Smolíková)
Ateliér je koncipovaný jako výtvarná dílna s přesahem do multimediálních technologií. Předmětem výuky je řemeslné zvládnutí základních výtvarných technik - kresba, malba, grafika a jejich další rozvíjení v digitálním procesu. V součinnosti s teorií dějin umění směřuje žáky k estetickému vnímání světa a jeho vlastní, osobité výtvarné interpretaci s ohledem na možnosti individuální realizace.
Lesní přírodovědci (Ing. Hana Vanická Ph.D., MBA)
Tento předmět zavede žáky do světa lesních dobrodružství, kde se spojí zábava, poznání a nové dovednosti. Během školního roku budou žáci zkoumat zajímavé jevy v přírodě a získají znalosti, které jim pomohou lépe pochopit lesní ekosystémy a složitý svět přírody kolem nás. Žáci se budou učit nejen o lesních zvířatech a rostlinách, ale také budou zkoumat problematiku myslivosti a ochrany přírody. Předmět je vhodný pro všechny zvídavé žáky, kteří mají zájem o přírodu a chtějí se dozvědět více o lesních ekosystémech. Je ideální pro ty, kteří se zajímají o studium humanitních oborů, jako jsou ekologie, biologie, ochrana životního prostředí, ale také pro žáky, kteří by rádi chápali význam a fungování lesů ve společnosti. Předmět je vhodný pro všechny, kteří si chtějí osvojit znalosti, které mohou uplatnit v praxi. Myslíte si, že stromy jsou schopny vzájemné komunikace a propojení? Objevte odpověď na tuto záhadu a mnoho dalších tajemství lesního světa. Stanete se skutečnými lesními přírodovědci, kteří nejen rozumí, chrání a ctí kouzlo lesa, myslivosti a škůdců, ale také jsou schopni tyto znalosti v praxi aplikovat.
Chemicko-biologická praktika (Mgr. Radoslava Kulhánková)
Předmět Chemicko – biologická praktika navazuje na poznatky získané při výuce chemie a biologie. Podává základní informace o fungování přírody, rozvijí přírodovědné smýšlení, formuje u žáků zodpovědný vztah ke společnosti a k životnímu prostředí, umožňuje rozvoj praktických zkušeností a jejich propojení s teorií. Je i návodem pro výběr budoucího povolání. Předmět je realizován především formou laboratorních prací, zejména s využitím badatelské metody / akreditace MŠMT / a projektu Věda není žádná věda.
Pekelná kuchyně (Zuzana Maršálková)
Cílem volitelného předmětu Pekelná kuchyně je seznámit žáky teoreticky i prakticky s oblastí gastronomie v rámci budoucí profesní orientace. Kurz je odborně vedený šéfkuchařem školní jídelny Petrem Homolou, který má také bohaté zkušenosti s vařením v restauracích Ambiente a hotelech. Žáci se seznámí s vybavením, chodem a provozem, s hygienou a BOZP při práci v kuchyni, s technologickými postupy výroby potravin a s přípravou studených, teplých i sladkých pokrmů.
Devatero řemesel (Josef Minařík)
V rámci předmětu se žákům představí několik tradičních řemesel formou výroby drobných výrobků z různých materiálů (dřevo, sklo, kov, plast, nátěrové hmoty atd.). Práce se bude odvíjet dle ročního období a potřeb školy (úprava a oprava areálu školy, tematická výzdoba školy, péče o rostliny atd.) v zimním období využijeme školních dílen, počítačové učebny (3D tisk, případně jednoduché elektronické stavebnice.) Výuka bude zaměřena na rukodělnost, zlepšení jemné motoriky a přípravu na další povolaní řemeslného směru.
Sportovní alchymie (Jiří Řemenář, David Volenec)
Tento předmět bude obsahovat všeobecný náhled do prostředí sportu. Žáci budou poznávat v průběhu roku spojitosti a zásady v životě sportovce. Výuka bude probíhat také praktickou formou v areálu naší školy, kde si žáci budou aktivně získávat své zkušenosti v praxi. Dále se seznámíme s rolí trenéra a sestavováním tréninkových jednotek. Předmět je vhodný pro individuální a kolektivní sportovce, ale také pro žáky, které sport zajímá a naplňuje. Návazností na tento předmět může být studium sportovního managementu na středních školách a studium trenérských licencí.